ایگنیشن باکس موتورتک

9 مارس 2020

  ایگنیشن باکس mic4

عمل احتراق در موتورهای گازسوز به صورت چهار سیکل مکش، تراکم، احتراق و تخلیه انجام میشود و پارامتر جرقه زنی یکی از مهم ترین عوامل میباشد که در صورت عدم صحیح تایم کردن و یا عدم صحیح تنظیم کردن موتور نسبت به ایگنیشن، هیچگونه جرقه ای بر روی شمع حاصل نمیشود و موتور نیز به هیچ عنوان روشن نمیشود. جرقه زن ها این قابلیت را دارند که برروی موتورهای متعددی نصب شوند و با انجام تنظیمات از طریق نرم افزار، خروجی مرتبط نسبت به فایرینگ اوردر آن موتور را دریافت کنند و باعث دریافت جرقه برروی شمع ها شوند.

شرکت موتورتک محصول mic4 را طراحی کرده است که کاربر توسط آن میتواند ماکزیمم برروی یک موتور ۱۶ سیلندر آن را نصب کند؛ برروی ایگنیشن باکس موتورتک میتوان سه مدل سنسور نصب کرد، یک سنسور camahaft  سه سیم که خروجی سیگنال آن زمین را سوئیچ میکند و برروی میل سوپاپ نصب میشود و یک سنسور pickup که برروی چرخ دنده فلایویل نصب میشود که دور موتور را دائما شمارش میکند و یک سنسور pickup دیگر نیز به عنوان ریست برروی فلایویل نصب میشود. برروی ایگنیشن موتورتک قسمت ورودی آنالوگ تعببیه شده است که توسط سیستم کنترل detcon درایو میشود و برای کنترل کوبش موتور از آن استفاده میشود که در صورت به وجود آمدن کوبش، موتور توسط سیستم جرقه زن آوانس و یا ریتارد (پس و پیش) میشود که از آسیب رسیدن به موتور جلوگیری میشود.

ایگنیشن باکس موتورتک
ایگنیشن باکس موتورتک

یکی دیگر از قابلیت های ایگنیشن باکس موتورتک داشتن پورت  canbus  میباشد که توسط آن کاربر میتواند جرقه زن را به تجهیزات دیگر وصل کند و کار مانیتورینگ و کنترل را انجام دهد.

یکی از مهم ترین عوامل جرقه زنی مناسب برروی موتور نسبت دور موتور به سنسور ریست پین میباشد که در نمودار جرقی زنی، سیگنال هر جرقه متناسب با تایم موتور با فاصله زمانی معین جرقه بعدی را صادر میکند که این عمل باعث تثبیت دور موتور میشود که در این نمودار یک نمونه از آن ارائه شده است :

 

جرقه زن موتورتک

در نرم افزار موتورتک علاوه بر اینکه میتوان کلیه تنظیمات جرقه زن موتور را انجام داد میتوان جرقه خروجی های ایگنیشن باکس را تنظیم کرد و به کمک آن به صورت دستی جرقه زنی را کنترل کرد؛ یعنی هرسیلندر به صورت دستی فرمان جرقه را صادر کند که این موضوع به کاربر این امکان را میدهد که بتواند بصورت دستی خروجی ها را تست کند.

 خدمات شرکت آیریکو در زمینه  ایگنیشن باکس موتورتک

شرکت آیریکو با توجه به مدل موتور و نحوه سیم بندی میتواند کلیه تنظیمات مرتبط به ایگنیشن باکس موتورتک را انجام دهد و توسط آن کار کنترل جرقه زنی را انجام دهد که موتور نصب به دورنامی خود ( ۱۵۰۰ rpm  یا  ۱۰۰۰ rpm) و به حد نصاب برسد و بصورت پایدار به کار خود ادامه دهد.